Egyptští bohové...
Egyptská kultura byla prostoupena nábožentsvím a oficiální výklad egyptských dějin byl výkladem náboženským.
- Hor, syn Usira, bůh nebe, úzce spjatý s panovníkem
- Sutech, Horův a Usirův nepřítel, bůh bouří a zmatku
- Thovt, měsíční božstvo, bůh písma, počítání a moudrosti
- Chnum, bůh v podobě berana, který na svém hrnčířském kruhu vytvářel lidi a jejich ka - duši
- Hathor, bohyně lásky, zrození a ochránkyně mrtvých
- Sobek, bůh v podobě krokodýla, vládce Fajjúmu
- Re, bůh slunce, existující v mnoha podobách
- Amon, bůh Stvořitel často spojovaný s bohem Reem
- Ptah, další bůh Stvořitel, patron řemesel
- Anup, bůh mumifikace a pohřebišť
- Usire, bůh půdy a vládce mrtvých
- Eset, manželka Usira, matka Hora a paní kouzel
HOR
Od počátku dynastického období byl faraon úzce spojen s Horem. Ten byl znázorňován jako sokol nebo muž se sokolí hlavou a jeho všudepřítomným symbolem bylo "Horovo oko". Horovo jméno znamená "Ten, kdo je nahoře" a vyplývá z jeho titulu boha oblohy, je nestarším státním bohem Egypta.
SUTECH
Byl zobrazován ve formě zvířete, jehož totožnost nelze přesně určit, mělo dlouhý zahnutý zobák, vztyčené hranaté uši, tělo psa a vidlicový ocas. Někdy byl zobrazován jako člověk se zvířecí hlavou. Je možné, že toto zvíře náleželo k druhu, který již vyhynul, ale spíše bylo vymyšleno tak, aby lépe vystihovalo vzhled boha spojeného s těžkostmi a neplodností, boha zmatku, pouští, bouří a války. Mohl být také zobrazován jako prase, osel nebo hroch.
THOVT
Bůh s hlavou ptáka Ibise. Bůh moudrosti a učenosti, spravedlnosti, řádu a zákonů, písma a řeči, lékařství a kouzelnictví. V různých částech Egypta mu byly přisouzeny i mnohé další vlastnosti. Thovt daroval lidem řeč, vynalezl písmo, měření a počítání a to zejména času. Thovt byl pro své schopnosti i mluvčím a písařem bohů, účastnil obřadu "vážení srdce".
CHNUM
Chnum byl starobylým bohem, který byl znázorňován jako muž s hlavou berana nebo v podobě berana. Druh berana používaný k jeho zobrazení byl nejstarším druhem, který v Egyptě zdomácněl. Měl spirálovité rohy vyrůstající vodorovně z hlavy.
HATHOR
Bohyně matka, byla spojována s láskou, plodností, sexualitou, hudbou, tancem a alkoholem. Někdy byla znázorňována jako kráva nebo žena s kravskými rohy rámujícími sluneční kotouč nebo sokolem sedícím na náhrdelníku. Byla také bohyní oblohy- byla považována za obrovskou krávu rozkročenou nad nebesy, jejíž nohy vyznačují čtyři základní body. Byla matkou a manželkou boha slunce Rea, její jméno doslova znamená "Horův dům".
SOBEK
Krokodýlí bůh byl znázorňován jako plaz nebo člověk s hlavou krokodýla. Sobek byl spojován s faraonskou mocí a ve formě Sobek-Re byl uctíván jako sluneční božstvo. Jeho manželkou byla Hathor.
RE
Ré byl bůh slunce, na sokolí hlavě drží sluneční kotouč a posvátnou kobru. Slunce bylo podle představ Egypťanů jeho tělem. Byl to jeden z nejvyšších a nejstarších bohů. Byl považován za stvořitele a vládce nebes a světa. Jeho jméno se stávalo součástí jména panovníků.
AMON
Jeden z nejvyšších bohů, později i nejvyšší. Bůh, který vznikl jako první a jehož podstatu nikdo nezná, stvořitel a Pán světa. Zobrazován bývá v lidské podobě s korunou na hlavě, slunečním kotoučem a dvěmi pštrosími péry. Amonovým posvátným zvířetem byl beran.
PTAH
Stvořitel a patron umělců. Původně stvořil Ptah ostatní bohy a lidi tím, že vyslovil jejich jména a dal jim vzniknout. Pro lepší pochopení kněží tento zrod upravili tak, že Ptah jak bohy, tak i vše ostatní vytvořil na hrnčířském kruhu. To souviselo i s Ptahovou rolí vynálezce umění, řemesel a ochránce těch, kteří se uměním zabývali. Jeho posvátným zvířetem byl býk Apis.
ANUP
Bůh se šakalí hlavou byl bohem mrtvých, pomáhal připravovat mumie k přechodu na onen svět. Účastnil se procesu mumifikace, doprovázel mrtvé do podzemní říše a přiváděl k poslednímu soudu. Egypťané mumifikaci a balzamování přikládali veliký význam a proto Anup patřil mezi nejuctívanější bohy.Byl zobrazován vždy černě, a to buď jako ležící šakal, nebo jako muž se šakalí hlavou.
USIRE
Byl bohem mrtvých a posmrtného života. Nejčastěji zobrazován jako mumifikovaný člověk, často držel důtky a berlu a hlavu měl zdobenou korunou atef. Mohl mít zelenou nebo černou barvu kůže něbo také kůži bílou. Jedním z jeho atributů byl sloup džed, symbol stability.
ESET
Nejznámější a nejuctívanější Egyptská bohyně. Manželka boha Usira a matka boha Hora. Eset byla jakýmsi ideálem ženy: ušlechtilá, krásná, milující s citem pro mateřství. K tomu byla ještě vybavena kouzelnou mocí, kterou využívala výhradně ke konání dobra a k hájení spravedlnosti. Zobrazována jako žena, na hlavě s personifikací trůnu.
Copyright © 2006, Denisa Pflegrová